Social Icons

четвер, 3 вересня 2020 р.

Пісні про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками."Зажурилась Україна".


Урок української літератури у 8 класі Тема Українські історичні пісні.  «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»
 Відеопояснення.

Українські історичні пісні
https://youtu.be/RlsAoXTKG0U

Історичні пісні - це один із різновидів фольклору, в якому оспівуються реальні історичні події, або реальні історичні постаті в баченні тогочасного суспільства. Як правило, пісні не мають авторів, вважаються народними, відповідно - вони реально віддзеркалюють сприйняття сучасниками тієї чи іншої події. Однак слід пам'ятати, що в історичних піснях, як і в будь-якому іншому жанрі фольклору, використовуються усі художні засоби, тобто тропи.

Специфіка будови історичних пісень: присутній поділ на строфи (куплети), однакова довжина рядків, виконувались акапельно (просто співались) або у музичному супроводі.

Пісня "Зажурилась Україна, бо нічим прожити" описує ситуацію, в якій опинилася Україна у 15-16 століттях. Народ страждав від частих нападів турків і татар, які викрадали велику кількість людей для работоргівлі. Лише в чотирьох рядках першої строфи передано весь жах становища -  країні "нічим прожити", бо людей просто немає. Котрі молодші - в полоні, а зовсім маленьких, тих, що не могли витримати виснажливого походу в Крим, просто кинуто під копита коням. Скупими штрихами, у кількох словах створено глибоку картину горя і страждань.

Фактично, весь південь України був беззахисним. Представники тодішньої влади - польська шляхта - не могли забезпечити недоторканність кордонів. Тому турки і татари здійснювали часті напади на поселення. Люди, втікаючи від утисків шляхти, намагалися забратися якнайдалі в Дике Поле ( нинішні Дніпропетровська, Запорізька, частина Донецької та Миколаївської областей). Дуже гострою була потреба у військових утвореннях на кордонах. Такою силою стало козацтво.
Загалом, можна сказати, що пісня "Зажурилась Україна" образно змальовує історію і причини появи козацтва. "Не витрачай намарне час" (як іще можна назвати розмальовування санчат) - борися, борони себе, свою родину, свою країну! Ця думка пронизує усю пісню, вона у різних варіаціях поторюється кілька разів, детально змальовано як саме, за допомогою якої саме зброї можна воювати. Використано прийом градації - повторення однотипних тропів для посилення чи послаблення враження.

"Зажурилась Україна".  
Аудіокнига.
https://www.youtube.com/watch?v=QhJQIjTJHDs

Текст.  Аналіз.

Урок української літератури у 8 класі Тема Українські історичні пісні.  «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»




Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.

 
Blogger Templates