1. Роберт Льюїс Стівенсон – британський письменник шотландського походження. При хрещенні одержав ім'я Роберт Льюїс Белфур, але в зрілому віці відмовився від нього, змінивши прізвище на Стівенсон.
2. Народився 13 листопада 1850 року в Единбурзі, політичному і культурному центрі Шотландії.
3. Батьки. Роберт народився в сім'ї інженера, за материнською лінією належав до стародавнього роду Белфурів. Його дід і батько будували хвилерізи та маяки. Роберт був єдиною дитиною в сім'ї. Виховували його в строгому релігійному дусі.
4. Навчання. У віці 17-ти років вступив до Единбургського університету, де отримав юридичну освіту.
5. Хвороба. Письменник з дитинства хворів на туберкульоз. Лікарі порадили йому змінити клімат. Спочатку він збирався оселитися в Австралії, але клімат Самоа визнали для нього набагато кориснішим. У результаті подружжя Стівенсонів, всього за 200 фунтів стерлінгів, придбало 126 гектарів землі в горах за 5 кілометрів від столиці Західного Самоа — Апії.
6. Смерть. 4 грудня 1894 року він помер від туберкульозу на тлі дихальної недостатності, заповівши поховати себе недалеко від свого нового будинку.
7. Основні твори: «Діамант Раджі» (1878 рік), «Острів скарбів» (1883 рік), «Викрадач тіл» (1884 рік), «Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда» (1886 рік), «Володар Баллантре» (1888 рік), «Чорна стріла» (1888 рік).
Презентація. Роберт Льюїс Стівенсон .
https://drive.google.com/file/d/1GX2Ymsc0uCHz11xPeQMyfOMswuMk-0qg/view?usp=sharing
Аудіокнига. «Балада про вересовий трунок».
https://www.youtube.com/watch?v=EvIGavveg88
Мультфільм.
https://www.youtube.com/watch?v=TxLmJPxj0-o
Про історію написання балади. «Балада про вересовий трунок».
Стівенсон завжди цікавився народною творчістю. Особливо його приваблював жанр балади. Як правило, він брав за основу якусь старовинну легенду та обробляв її в дусі того часу. Це дозволяло йому проголосити ідеї, що не втратили своєї актуальності і донині – ідеї волі, патріотизму, честі. Так написана балада «Вересовий трунок», в основі якої лежить старовинна кельтська легенда про піктів.
Пікти — легендарний народ, який жив у Шотландії до приходу скоттів (від останньої назви походить і назва Шотландії, буквально — країна скоттів). Пікти, за переказами, були дуже малі на зріст. В основу твору покладено давню шотландську легенду про вересковий трунок. Вперше про піктів згадується у 297 році нашої ери як про ворогів Риму. Пікти боролися проти різних ворогів. Інколи вони програвали великі битви, втрачали величезні території, але вперто знову воювали за свою землю. У IX столітті пікти були підкорені скоттами, тобто шотландцями, після чого змішалися з представниками інших народностей, втратили мову і перестали існувати як окремий народ.
У літописах і легендах пікти найчастіше зображені як сміливі воїни. Вражені їхньою сміливістю завойовники не розуміли, звідки у невисоких на зріст людей стільки почуття нескореності та відваги у боротьбі.
Стівенсон використав легендарне уявлення про піктів і побудував сюжетну канву балади навколо таємниці. Як народ піктів залишився в історії таємницею, так залишився таємницею і спосіб приготування вересового трунку. Цей прийом дуже характерний для фольклорних творів, коли герой повинен розкрити таємницю і звільнити чарівну силу. У баладі Стівенсона чарівною силою стали риси характеру мужніх піктів, які уславив поет.
Візитна картка балади.
Автор – Роберт Льюїс Стівенсон.
Назва балади – «Вересовий трунок».
Джерела – фольклор, історія, вірування.
Тема твору – розповідь про боротьбу піктів проти завойовників та героїчну смерть батька і сина.
Ідея – уславлення єдності та стійкості піктів, утвердження права кожного народу на свободу та незалежність.
Персонажі – шотландський володар, пікти – старий батько і син.
Художні засоби – традиційні епітети, метафори, порівняння.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.