Social Icons

неділя, 1 квітня 2018 р.

Вербна неділя-2018: історія свята


Вербна неділя-2018: історія свята

У православній традиції за тиждень до Великодня святкують Вербну, або Пальмову, неділю.
 Вербна неділя в Україні 2018 року: якого числа свято, історія і традиції Вербної неділі.


Православні всього світу 1 квітня 2018 року відсвяткують Вербну неділю. Свято перехідне і залежить від дати Великодня. Вхід Господній у Єрусалим відзначають у шосту неділю Великого посту, за тиждень до Світлого Великоднього Воскресіння, яке у 2018 році припадає на 8 квітня.
Історія цього двонадесятого свята сягає корінням у 30 рік нашої ери. Згідно з легендою Ісус прибув на віслюкові до Єрусалима. До цього часу він три роки поневірявся, проповідуючи слово Боже. Саме тоді в так звану Пальмову неділю Христа зустрічали оплесками, а дорогу перед ним устеляли одягом і пальмовим гіллям.
Картина, що зображає Пальмову неділю (фото: mana.su)
Дерево було обране невипадково, адже древні іудеї вважали його священним і вірили, що пальма передає землі магічну силу, а отже, сприяє родючості.
Більшість християн живуть у природних умовах, де не ростуть тропічні дерева. Гілки пальми на пострадянському просторі замінили вербними, в Італії - оливковими, у Франції - розмариновими.
Традиції Вербної неділі
Символ Вербної неділі - гілочки верби приносять додому напередодні ввечері. Вранці в неділю їх необхідно освятити в церкві. Після освячення вербу вважають воістину чарівною, їй приписують безліч позитивних якостей. За традицією вона захищає житло від злих духів, пожеж, а якщо згодувати бруньки верби домашнім улюбленцям, - вони не хворітимуть.
Вербну неділю урочисто не відзначають, адже свято припадає на дні Великого посту, коли заборонені галасливі гуляння. Не можна займатися прибиранням і шиттям. Зате можна пересаджувати кімнатні рослини. Подібні дії допоможуть розбагатіти, були впевнені люди.
У давнину вважали, що у Вербну неділю за обіднім столом має зібратися вся родина. На столі можуть бути злакові страви, пісна випічка, без м'яса, але дозволяється риба й у невеликих кількостях вино. Вся їжа на столі не має бути гарячою.
Освячення верби (фото: mana.su)
У цілющі здібності гілок верби вірять досі. Хвору людину треба легенько побити освяченими гілочками по спині, примовляючи слова: "Верба, верба-вербичка, вербичка золотая. А я вербою похльостаю і скажу до слова: Верба, дай, здоров'я!" Зараз в Україні продовжують цю традицію і кажуть: "Не я б'ю, верба б'є".
Викидати освячені гілочки верби не можна, - можна накликати на родину бідність і хвороби. Гілки весь рік тримають вдома, біля ікон, а потім спалюють чи відносять до річки і пускають за течією. Раніше гілочки верби вкладали в руки небіжчика оскільки вірили, що він воскресне і зустріне в загробному житті Христа.
За повір'ям верба вбирає всю негативну енергію вдома, тому через 12 місяців старі гілки замінюють новими. У деяких країнах торішню вербу відносять на могили померлих родичів.
Прикмети на Вербну неділю
Раніше люди дуже серйозно ставилися до прикмет, особливо в дні великих церковних свят. З Вербною неділею пов'язують такі прикмети:
  • Хороший урожай овочів і фруктів влітку обіцяє тепла і суха погода на Вербну неділю.
  • Вітряно - отже, літо буде холодним.
  • Морозець у Пальмову неділю - чекай багатого врожаю зернових.
  • Розпустилося багато котиків на вербі - урожай буде хорошим.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.

 
Blogger Templates