Архітектурна споруда у формі найбільшого у світі писанкового яйця стала візиткою Коломиї. Унікальний музей писанки приваблює відвідувачів з усіх країн. Унікальність Музею не лише в тому, що його виконано у формі яйця, висота якого становить 13 метрів, діаметр - 10. Приміщення виготовлене повністю з кольорового скла, загальна площа вітражу становить понад 600 квадратних метрів. Зовнішнє оздоблення виконано у тривимірному просторі.
Відкриття музею відбулось 26 жовтня 1987 році на 400-ліття церкви св. Благовіщення. Церква-музей розміщувалась на перехресті жвавих автомобільних шляхів, що зумовило активне відвідування музею, хоча він функціонував лише в літній період. В 1990 році церква була передана віруючим, а музей не отримав постійного приміщення. З 1992 року музей писанкового розпису розміщувався у малопристосованому будинку по вул. Р.Шухевича, 78. Нова сторінка історії музею розпочалась з побудови спеціалізованого будинку, центральна частина якого має форму яйця висотою біля 13 метрів, яке ззовні розмальоване як писанка. Будівництво тривало рекордний час – 90 днів. Урочисте відкриття музею відбулося 23 вересня 2000 року під час Х міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю гуцулів, в якому брали участь Президент України та Голова Верховної Ради.
Експозиція музею відображає орнаментальне, композиційне, колористичне багатство народної поліхромної графіки. Писанка - один з найарахаїчніших видів народного мистецтва українців. Цей мініатюрний шедевр найповніше зберіг таємничу мову символів, усистематизовану в певні орнаментальні композиції.
Писанка – це переважно куряче (гусяче) яйце, розписане за специфічною технологією воском і зафарбоване природними чи аніліновими фарбниками. Традиція такого розпису в гуцульському регіоні сягає глибин багатовікової історії й становить унікальне надбання творів мініатюрного живопису, орнаментику яких збережено за язичницькими символами. Протягом кількох десятиліть невідомим залишався метод зберігання і реставрації писанки, який винайшли коломийські музейники. Завдяки цьому тепер усі зацікавлені мають змогу милуватися філігранністю гуцульських писанок.
В музеї існує традиція - перші особи держави під час відвідин музею біле куряче яйце, розтоплений бджолиний віск і писачок, яким залишають свій автограф на поверхні яйця, а далі розписують як писанку.
На даний час музей перетворився на своєрідний храм мистецтва, звичаїв та традицій. У вестибюлі представлено скульптуру матері Божої з дитям та вишиті чудодійні ікони, які створюють неповторну атмосферу для поглибленого огляду. На другому поверсі представлено писанки з найбільших осередків писанкарства на Гуцульщині та Покутті та з Тернопільської, Львівської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та ін. областей, а такоже з Польщі, Чехії, Швеції, США, Канади, Пакистану та Індії.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.